2011. június 3., péntek

Interjú: A makramé, mint modern ékszerkészítési technika

Népszerű interjú rovatunkban ezúttal Acsai Ferenc a vendégünk. Feri közel 10 éve az egyik vezetője a Flornatura kreatív és hobbiboltnak Szegeden, így számos kreatív hobbitechnikában járatos. Ezúttal hónapunk témájához kapcsolódóan, a makramézással kapcsolatban kérdezzük Ferit és mutatjuk be alkotásait, amelyeken alkalmazta a csomózási technikát. Interjúnkkal nem titkolt célunk másokban is felkelteni az érdeklődést ez iránt a kreatív technika iránt!  

Mesélj egy kicsit magadról, hogyan kedvelted meg a makramézást? Jól gondolom, hogy ez köthető ahhoz, hogy évekig  a hazai kenderzsineg forgalmazási területén dolgoztál?
Acsai F: Igen, jól gondolod, erős volt a kötődésem a szegedi Kenderfonóhoz, ahol a  kenderzsinegek adottak voltak a makramézáshoz, ehhez az ősi kézműves technikához. Persze nem itt találkoztam először a makramézással, de igazán ekkor kedveltem meg. Ott volt előttem a sok szép természetes alapanyag, aminek nehéz volt ellenállni. Nagyon inspiráló volt az alkotó munkáimra is ez az időszak, amely a szakmai kiállításokban, két „kenderezős” könyvben és számos szakmai tanfolyam megtartásában teljesedett ki.
Kenderzsineges szakemberként nyilván vannak kedvenc alapanyagaid, amelyet leginkább szeretsz makraméhoz felhasználni. Melyek ezek?
Acsai F: Szeretem a rusztikus anyagokat, így a kenderzsinegek után a lenfonalak a kedvenceim. Az elegánsabb, finomabb ékszerekhez szívesen használom a viaszolt szálakat, és néhány típust a kézimunka fonalak közül.
Lánykoromban, emlékszem én is lelkesen makraméztam. Anyukámat ajándékoztam meg egy övvel, illetve az egyik kis asztali lámpa is új búrát kapott általam. Akkor az általános iskolában még tanították ezt a technikát… Te emlékszel még az első munkádra??
Acsai F: Kisgyermekként az édesanyámtól tanultam meg a makramézást, még a Temaforg makramé fonalakkal. Virágtartókat és öveket készítettünk, a legegyszerűbb, alap csomókkal. Szerencsére ma már sok helyen újra tanítják a makramézást, és úgy látom, hogy nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek körében is egyre népszerűbb ez a technika.
Mi volt a legbonyolultabb makramé munkád, amelyre a legbüszkébb vagy? Bemutatnád nekünk néhány mondatban?
Acsai F: Az egyik kiállításra készítettem egy színes, afro-stílusú térelválasztó függönyt. A csomók közé vékonyabb bambusz rudakat fűztem fel, ezek egy része színes zsinórral még be volt tekergetve. A függöny elkészítése nem is volt annyira bonyolult, de a nagy mérete miatt azért eléggé látványosra sikeredett alkotás volt.
Ma is készítesz hasonló nagyságrendű alkotásokat?
Acsai F: Nem, most csak ékszerkészítéshez használom a makramézást.
Ismerve néhány munkádat, amelyet többek közt üzletetek honlapján is megtekinthetünk, tudom Rólad, hogy szereted ötvözni a különböző technikákat. Van arra példa, Te hogyan vegyítetted a makramézást más kreatív technikával egyetlen alkotásban?

Acsai F: A makramé ékszerekhez elsősorban nagy lyukú gyöngyök alkalmasak, és ezek beszerzése néha elég nehéz feladat. Így a süthető gyurmát szoktam használni a medálok, illetve a nagyobb gyöngyök készítéséhez. A sütőgyurmázás az egyik nagyszerű kiegészítője a makramézásnak.

Jellemeznéd a makramé stílusodat? Meghatározható alapvetően, hogy milyen csomózási módokat szeretsz alkalmazni? Én például mindig is szerettem a kínai csomót és többször használtam. Neked van kedvenc csomód vagy mintád? Miért pont ez az?
Acsai F: Az egyik kedvenc csomóm a váltóhurok, amely egy kicsit megbontja a makramé csomók szabályosságát, és talán azért is szeretem, mert már két szál zsinórral elkészíthető ez a csomótípus. A másik kedvencem a tricolor kenderzsineggel készített spirálcsomó, amely a zsineg színezésének köszönhetően gyönyörű, színátmenetes mintázatot ad.

Érdekelne bennünket, hol találsz ötleteket egy-egy új munkához? Te szerkeszted a Makrame.lap.hu oldalt. Adnál néhány tippet olvasóink számára, hogyan találhatnak rá egy-egy új csomótípusra, megvalósítási ötletre, oktatóanyagra?

Acsai F:  Miután megtanultuk az alapcsomókat, javaslom mindenkinek, hogy bátran kísérletezzen. Én magam is ezek kombinálásából készítem az alkotásaimat.A makrame.lap.hu oldal szerkesztését is azért kezdtem el, hogy segítséget nyújtsak mindazoknak, akiknek személyesen nem tudok, de tanulni és inspirálódni szeretnének.
Mit jelent számodra ez a hobbi? Mit szeretsz benne? A sok kedvenc hobbitechnika között van külön helye a szívedben? Érdekes lenne tudnunk, hogy Te miért pont ezt a kreatív időtöltést ajánlanád másoknak, akik még nem próbálták?

Acsai F: A sok hobbi technika közül azért ez a technika az egyik kedvencem, hiszen sokaknak segítettem azáltal, hogy a kender alapanyagokhoz kapcsolódó kézműves technikákat - így a makramézást is - évekig oktattam. Nagy élményt jelentett a Kapolcsi Művészetek Völgyében a kenderezős sátor, ahol sok-sok ember megismerkedhetett a makramézással. És hogy miért is ajánlom másoknak a makramézást? Elsősorban azért, mert egy olyan kézműves technika, amely kevés eszközből, kis anyagi ráfordítással tartalmas időtöltést nyújt.
Nagyon köszönjük az interjút, Feri! Érdekes volt megismerni, mit jelent számodra a makramézás. További örömteli alkotós órákat kívánunk! 

Jó szívvel ajánljuk olvasóink figyelmébe Acsai Ferenc honlapját,
Flornatura Kreatív és hobby bolt Szegeden,
ahol ahol további szép munkáit is megcsodálhatjuk!

Budaházi Brigitta

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése